ODRŽANA ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA "NEVER FORGET"

21. travnja 2023.

U čakovečkom Centru za kulturu je u srijedu, 19. travnja o.g., održana Završna konferencija međunarodnog projekta „Never Forget“ („Nikad ne zaboravimo“), prvog projekta u Međimurskoj županiji koji je financiran iz Programa CERV (Citizens, Equality, Rights and Values) Europske unije. Židovska općina Čakovec provodila ga je u partnerstvu s Občinom Lendava i Centrom judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.

Izdavanje knjige „Samo broj“ i produkcija istoimenog dokumentarnog filma svakako su među najvažnijim rezultatima ovoga projekta, a donose svjedočanstva šestero čakovečkih i varaždinskih Židova čije su obitelji stradale u holokaustu. Pojedinosti iz razgovora s njima prenijeli su autorica Mirjam Despinić-Biškup i snimatelj Zoran Fras koji su se s iskrenom naklonošću posvetili istraživanju i intervjuiranju ljudi iz čijih sudbina možemo izvući životne poruke. Knjiga i film „Samo broj“ će dugo živjeti i putovati među zainteresiranom javnosti.

Projekt je iznjedrio i brojne dodane vrijednosti koje kao aktivnosti nisu navedene u projektu, no Židovska općina Čakovec ih je tijekom provedbe uklopila u aktivnosti, pri čemu je Grad Čakovec dao osobiti doprinos, uz Međimursku županiju.

Rezultate jednogodišnjeg projekta koji je trebao trajati od 1.4.2022. do 31.3.2023., ali je produžen do 31.5.2023., je na Konferenciji predstavio predsjednik Židovske Općine Čakovec Andrej Pal. Organizirani su seminari, predavanja, izložbe.

- Najvažniji cilj projekta bio je sačuvati spomen na Židove koji su živjeli na ovom području. Danas smo položili kamene spoticanja u spomen na naše pretke koji su stradali samo zbog jednog razloga – jer su bili druge vjere,“ rekao je dr. Pal te naglasio kako je živih svjedoka sve manje, te da njihova svjedočanstva trebaju biti trajno zapisana.

Tom prilikom u svom nastupnom posjetu boravilo je visoko međunarodno izaslanstvo predvođeno veleposlanikom Države Izrael u Republici Hrvatskoj, Garyem Korenom, kojem je ovo bio prvi nastupni posjet Međimurskoj županiji. Uz njega, nazočni su bili veleposlanik Mađarske u RH Csaba Demscák, veleposlanik Republike Slovenije u RH Gašper Dovžan, izaslanica ministra vanjskih i europskih poslova te voditeljica Hrvatskog saveza za sjećanje na Holokaust (IHRA-e) Lara Romano, članica Hrvatskog izaslanstva IHRA-e Snježana Šincek, podžupan Občine Lendava Andrej Matjašec, međunarodna koordinatorica Zaklade Guntera Demniga Anne Thomas, ravnatelj Centra židovske kulture baštine Sinagoga Maribor Boris Hajdinjak, predsjednik Koordinacije židovskih općina Republike Hrvatske Ognjen Kraus, glavni rabin Luciano Moše Prelević, te junakinje knjige i filma „Samo broj“ Alice Singer, Gertruda Preis Hur te obitelj Artura Rosnera.

Aktivnosti projekta

Tijekom projekta provedeno je niz aktivnosti među kojima i postavljanje kamena spoticanja, a današnji program započeo je polaganjem 28 Kamena spoticanja na 6 adresa u srcu Čakovca, sa spomenom na imena i živote ljudi koji su tu nekada živjeli.  Kameni spavači ‘bude’ se u trenutku kada im uputimo pogled, kad se naša misao zaustavi na kratkim podacima ispisanima u mjedi, zapisu iz kojeg se naslućuje neprocjenjivo ljudsko trajanje naglo prekinuto zlom.

Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini rekla je kako je ponosna što je gradonačelnica grada koji drži do svoje povijesti i koji je postavljanjem kamena sjećanja, danas i prije dvije godine, imena svojih ubijenih sugrađana sačuvao od zaborava. „Projekt je to koji se provodio u mnogim europskim gradovima, te koji današnje generacije podsjeća da su u njihovim gradovima nekad živjeli ljudi, kojih više nema. Spotičući se na te kamene, spotičemo se na vlastitu savjest i tamne stranice povijesti. Ali oni nisu postavljeni kako bi optuživali, već da bi podsjećali i učili.“

Župan Međimurske županije Matija Posavec rekao je kako je holokaust nanio golemu štetu i našem Međimurju, u kojem su značajan trag u razvoju gospodarstva, kulture, sporta i drugih područja ljudskog djelovanja ostavili upravo pripadnici židovske zajednice. „Osoba je zaboravljena onda kada je zaboravljeno njeno ime“. Stoga je današnje polaganje „Kamena spoticanja“ i završna konferencija međunarodnog projekta „Never Forget“ još jedna prilika da zaboravu otmemo svaku pojedinačnu nevinu žrtvu tog neljudskog zločina i odamo joj najdublje poštovanje. Drago mi je kako se projekt odvija u trenutku kada je Hrvatska preuzela jednogodišnje predsjedanje Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust (IHRA).“

U glazbenom programu nastupio je Mješoviti pjevački zbor „Eliam“ Čakovec pod vodstvom Petre Horvat, te kantor Nikola David uz klavirsku pratnju Marka Šanteka

Financira Europska Unija. Stavovi i mišljenja isključiva su odgovornost Židovske općine Čakovec i ne odražavaju nužno nazore Europske unije ili EACEA-e. Europska unija i ugovorno tijelo ne snose odgovornost za sadržaj.